Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přísun stravy a tekutin se u kulturistů mění během jejich tréninkových fází (objemová, dietní, silová). Optimální příjem tekutin pro tělo je cca 0,05 l/kg. Tento příjem je možný (někdy nezbytný) ve všech tréninkových fázích kromě odvodnění, tekutiny jsou totiž hlavní částí svalů (pomocí nich probíhají všechny reakce, přenos a výměna látek). A co strava? Ve stravě je třeba dodržovat správný poměr bílkovin, sacharidů a tuků.

Tuky

S tuky je to jednoduché, v objemové a silové fázi jsou  tuky omezovány, ale ne tolik jako v dietě, v dietní fázi jsou tuky na minimu anebo vůbec.

Ale tuk je pro organismus také velice důležitou látkou, slouží jako promašťovadlo kloubů a např. margarín je i navíc zdraví prospěšný (pro správný chod srdce a snižování cholesterolu v krvi).

 

Bílkoviny

Jsou nezbytné ve všech tréninkových fázích (jsou základní stavební jednotkou), v objemové a silové by mělo tělo dostat cca 2,2 g/kg. V dietní fázi by se měla hodnota pohybovat ke 4g/kg, bílkoviny jsou pro dietu nezbytnou součástí, to  proto  aby nedocházelo k úbytku sval. hmoty.

 

 Sacharidy

Hodnota množství sacharidů se v každé treninkové fázi mění. Zatímco v objemu je optimum cca 5 g/kg, tak v silové části to chce určitě nepatrně přidat, alespoň na nějakých 6 g/kg. A naposledy nám zbývá dieta, v té je to nejsložitější. Zde se používají tzv. sacharidové vlny,  pro neznalé, fungují na bázi snižování nebo zvyšování hladiny složitých sacharidů každý den. Samozřejmě, že jednoduché cukry (ovoce, cukrovinky a sladkosti) jsou v dietě vypuštěny úplně.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář